O Dniach Jana Pawła II
Celem Dni Jana Pawła II, których XVII edycja odbędzie się w dniach 7-10 listopada 2022 r., jest upamiętnienie osoby Świętego Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.
Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.
Było to kilka miesięcy po śmierci Papieża. Twórcom zależało na tym, aby dziedzictwo Papieża było zgłębiane i aplikowane do współczesnych kontekstów. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale również szkoły wyższe z województwa małopolskiego i inne placówki naukowe. Co roku wyznaczano nowy temat Dni, inspirowany przez charakterystyczne wątki nauczania Jana Pawła II.
Podczas pierwszej edycji – pod hasłem „Prawda” – działania koordynowała Papieska Akademia Teologiczna (dziś: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Następnie rolę głównego organizatora przejmowały kolejno: Uniwersytet Ekonomiczny (2007 – „Dobro”), działające wspólnie szkoły artystyczne Krakowa – Akademia Muzyczna, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna i Akademia Sztuk Pięknych (2008 – „Piękno”), Uniwersytet Jagielloński (2009 – „Wiara i nauka”), Akademia Górniczo-Hutnicza (2010 – „Wolność”), Politechnika Krakowska (2011 – „Godność”), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (2012 – „Dialog”, 2013 – „Mądrość”, 2014 – „Nadzieja”, 2015 – „Świętość”, 2016 – „Miłosierdzie”, 2017 – „Prawa człowieka i prawa narodów”, 2018 – „Niepodległość” , 2019 – „Uniwersytet”, 2020 – „Jan Paweł II. Co dalej?”, 2021 – "Ku pojednaniu").
Hasło przewodnie tegorocznej XVII edycji Dni Jana Pawła II brzmi: „GDZIE JESTEŚ ŹRÓDŁO? POLSKA, UKRAINA, EUROPA”.
Tematykę sesji głównej, która odbędzie się 10 XI br., przybliża o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP:
„Dzień 24 lutego 2022 roku wstrząsnął nami wszystkimi. Barbarzyńska inwazja Rosji na Ukrainę i okrutna wojna wraz ze wszystkimi swoimi następstwami: bezmiernym cierpieniem i śmiercią, masową emigracją, bezdomnością, nowymi dyskusjami i sojuszami w Europie, zaburzyła wiele naszych przekonań dotyczących pokoju, tożsamości narodowej i europejskiej, relacji między narodami, relacji między religią i przemocą. W ramach Dni Jana Pawła II chcemy poddać dyskusji te nowe wyzwania i pytania w kontekście intelektualnego dziedzictwa Jana Pawła II. Szczególnym dziedzictwem intelektualnym i duchowym Jana Pawła II są słowa i gesty, które pozostawił podczas swojej ważkiej pielgrzymki na Ukrainę w 2001 roku. To właśnie w tym świetle chcemy dokonać refleksji nad teraźniejszością i popatrzeć z nadzieją w przyszłość”.